Sesja Linuksowa

PL EN

Agenda

Sobota

09:00 - 10:00 Zostań CUDAkiem, czyli programowanie kart graficznych na linuksie Jakub Juszczakiewicz
Prelekcja ma wprowadzić programistę C/C++ w technologię, która umożliwia wykorzystanie m.in. Kart graficznych do obliczeń numerycznych. Zaczynając od konfiguracji środowiska, przez dostępne narzędzia, kończąc na przykładach w kodzie opowiem, jak ugryźć technologię CUDA i OpenCL. Pokażę parę sztuczek i zwrócę uwagę na najczęściej popełniane błędy. Student studiów magisterskich na Wydziale Informatyki i Zarządzania Politechniki Wrocławskiej. Zapalony programista i entuzjasta idei Open Source. Jego zamiłowaniem jest kryptoanaliza i obliczenia równoległe, zarówno na klastrach jak i na GPGPU.
10:10 - 11:10 Irrlicht -- monstrum, albo silnika graficznego opisanie Marcin Załuski
Wieloplatformowy silnik graficzny Irrlicht, choć został napisany w C++, oferuje również możliwość użycia go z poziomu wielu innych języków. W ramach prelekcji omówione zostaną jego możliwości i zalety. W dalszej części krok po kroku przybliżone będą podstawy pracy z Irrlicht. Słuchacze dowiedzą się między innymi jak łatwo i szybko przebiega tworzenie sceny, poznają podstawy obsługi modeli, sterowania kamerą i zastosowania systemu kolizji. Absolwent Politechniki Wrocławskiej i długoletni członek ASI. Studiował w ramach programu Erasmus na uczelni Blekinge Tekniska Högskola. W swojej pracy dyplomowej wykorzystał silnik Irrlicht. Pracował jako administrator i programista PHP dużych portali. Obecnie zatrudniony w Tieto na stanowisku Software Configuration Manager. Zajmuje się rozwojem i utrzymaniem systemu budowania oraz dodatkowo prowadzi zajęcia na Politechnice Wrocławskiej z zakresu wyrażeń regularnych i GNU Make.
11:20 - 12:20 Filtrowanie wywołań systemowych - korzyści i praktyczne zastosowania Łukasz Sowa
Linux jest wciąż wzbogacany o nowe mechanizmy bezpieczeństwa. Do niedawna, pomimo dużego zapotrzebowania na metody filtrowania wywołań systemowych, w społeczności programistów Linuksa nie było zgody co do preferowanego rozwiązania. Sytuacja ta uległa zmianie po wprowadzeniu mechanizmu seccomp, który przebojem wdarł się do istotnych projektów, takich jak choćby systemd. Podczas prelekcji zostaną przedstawione różne metody filtrowania wywołań systemowych, w tym wspomniany wcześniej seccomp. Łukasz Sowa jest studentem ostatniego roku informatyki na Politechnice Warszawskiej. Programista pasjonat, interesuje się programowaniem w przestrzeni jądra Linuksa, nowoczesną inżynierią oprogramowania, językami programowania i bezpieczeństwem systemów operacyjnych. Naukowo i zawodowo zajmuje się programowaniem współbieżnym i HPC.
12:30 - 13:00 Jurek Potrafi czyli Pierwszy Polski Pojazd Autonomiczny Zbigniew Żelazny
13:10 - 14:10 Prywatna chmura obliczeniowa w zasięgu ręki Zofia Sobocińska
Chmury towarzyszą nam codziennie. Z perspektywy użytkownika znajdują się one w nieokreślonej przestrzeni i nie są z pewnością pojmowane w kategoriach „tu i teraz”. Co się więc stanie, gdy rzeczona chmura znajdzie się nagle dwa piętra pod biurem, w którym pracujemy, a my zaczniemy nią zarządzać? Tak stało się w Instytucie Fizyki Jądrowej. W rezultacie powstał fajny system CC1, o którym opowiem podczas Sesji Linuxowej. Zobaczycie, jakie to proste i dlaczego warto. Zosia jest studentką Politechniki Krakowskiej, od prawie dwóch lat związaną z projektem CC1 w Instytucie Fizyki Jądrowej PAN w Krakowie. Prywatnie zajmuje się grafiką i developowaniem aplikacji mobilnych. Amatorsko strzela, najchętniej z rewolweru.
14:10 - 15:30 Przerwa obiadowa
15:30 - 16:30 Koncepcja systemu operacyjnego dla niepublicznej uczelni wyższej Janowski Marcin
Grzegorz Wójcik
Wyższa Szkoła Ekonomii i Innowacji w Lublinie istnieje od 2000 roku, kształci studentów na wielu kierunkach na studiach pierwszego i drugiego stopnia. W 2012 roku na WSEI kształciło się ponad dziesięć tysięcy studentów. Studenci mają możliwość doskonalenia swoich umiejętności w ramach kół naukowych. W grudniu 2012 roku powstało koło naukowe, którego celem jest zbudowanie dystrybucji Linuksa sprofilowanej do potrzeb kształcenia na kierunku Informatyka. Free and Open Source Software Community @WSEI (nazwa skrócona WSEIX) zrzesza około 40 studentów na różnych poziomach zaawansowania. Dystrybucja WSEI free (homofon "say free") zawiera pakiety zadeklarowane przez zespół wykładowców do wykorzystania podczas cyklu kształcenia na siedmiosemestralnych studiach inżynierskich. Na potrzeby dystrybucji skonfigurowano również pełne repozytorium, prowadzone są prace nad spersonalizowaniem katalogów domowych dla wszystkich użytkowników. Docelowo system zostanie zainstalowany na kilkuset komputerach, we wszystkich pracowniach informatycznych WSEI. dr Grzegorz Marcin Wójcik, adiunkt w Wyższej Szkole Ekonomii i Innowacji w Lublinie. Użytkownik systemów UNIX od 1995, linuksowiec od 1998. Od 2005 nie ma i nie używa Windows. W pracy zawodowej oprócz prowadzenia wykładów zajmuje się neurokognitywistyka i projektowaniem modeli fragmentów ssaczych mózgów i wielkoskalową ich symulacją na klastrach linuksowych.
Janowski Marcin - student Wyższej Szkoły Ekonomii i Innowacji w Lublinie, linuksowiec od 2005 roku, zawodowy administrator serwerów linuksowych.
16:40 - 17:40 Blogosfera Społecznościowa Michał Woźniak
Po co używać wtyczek integrujących nasz blog z sieciami społecznościowymi, gdy możemy zbudować bloga bezpośrednio na jednej z nich? Czyli o możliwościach, jakie daje nam Friendica i dlaczego warto z nich skorzystać. Prezes Zarządu Fundacji Wolnego i Otwartego Oprogramowania, Kierownik Techniczny Laboratorium Technik Mobilnych BRAMA na Politechnice Warszawskiej; członek-założyciel Warszawskiego Hackerspace‘a; współpracownik Fundacji Panoptykon. Wieczny student Filozofii, haktywista, propagator wolnego oprogramowania i prywatności w Sieci.
17:50 - 18:50 Rzecz o Ethical Hacking Błażej Święcicki
Michał Woźniak
Czy hakowanie może być etyczne? Owszem, co postaramy się pokazać na przykładach, przy okazji wyjaśniając, czym jest ethical hacking i jaki ma związek z Apple, Syrią, Wikileaks oraz prawem. Błażej: Admin. Koder. Linuksiarz. Członek Akademickiego Stowarzyszenia Informatycznego. Zawodowo zajmuje się wszystkim od administracji serwerami, po pisanie aplikacji webowych.
Michał: Prezes Zarządu Fundacji Wolnego i Otwartego Oprogramowania, Kierownik Techniczny Laboratorium Technik Mobilnych BRAMA na Politechnice Warszawskiej; członek-założyciel Warszawskiego Hackerspace‘a; współpracownik Fundacji Panoptykon. Wieczny student Filozofii, haktywista, propagator wolnego oprogramowania i prywatności w Sieci.
21:00 - ... Middle Party

Niedziela

10:00 - 11:00 Python w Debianie Piotr Ożarowski
Python zdobywa coraz większą popularność w Debianie. Ilość bibliotek dostępnych w PyPI (Python Package Index - oficjalne repozytorium oprogramowania napisanego w Pythonie) wciąż jednak znacząco przewyższa liczbę tych dostępnych z poziomu apt-get install. Podczas prelekcji krótko wyjaśnione zostaną decyzje podjęte przez deweloperów Debiana odnośnie interpretera Pythona oraz opis narzędzi wspomagających paczkowanie bibliotek a także kilka porad jak sobie radzić gdy biblioteka, której potrzebujemy, nie jest dostępna w postaci pliku .deb. Deweloper Debiana od 2007 roku. Autor narzędzi wspomagających paczkowanie bibliotek i aplikacji pythonowych (pybuild, dh_python3, …). Założyciel Python Application Packaging Team, administrator Debian Python Modules Team. Entuzjasta Pythona.
11:10 - 12:10 SystemTap dla administratorów Wojciech Wirkijowski
Administratorzy Linuksa od dawna korzystają z róźnych narzędzi do diagnozowania systemu. Programy te pozwalają na szybkie i zazwyczaj łatwe sprawdzenie co w trawie (systemie) piszczy. top, iostat, tcpdump, strace czy wiele innych niewątpliwie pomagają w rozwiązywaniu problemów, jednak w bardziej skomplikowanych sytuacjach często zaczynają być niewystarczające. W prezentacji przedstawię SystemTap, narzędzie do dynamicznego śledzenia działającego systemu. SystemTap umożliwia diagnozowanie zdarzeń w przestrzeni jądra a także działających aplikacji. Dzięki językowi skryptowemu, możliwe jest pobieranie i analizowanie tylko wybranych danych niemal bez dodatkowego obciążania systemu. W prezentacji zademonstruję przykłady na żywo. Od kilku lat pracuję jako SysAdmin - obecnie w firmie Tieto Poland. Interesują mnie zastosowania Linuksa w skalowalnych systemach webowych. W chwilach wolnych spędzam czas z rodziną, uprawiam MTB i CrossFit no i oczywiście "bawię się" komputerem ;)
12:20 - 13:20 Jądro Linuksa i ACPI Rafał Wysocki
Specyfkacja ACPI (Advanced Configuration and Power Interface), której pierwsza wersja została opracowana pod koniec XX w. przez grupę firm z branży IT, od kilku lat stanowi de facto standard dla przekazywania informacji dotyczących konfiguracji systemu przez firmware platformy (np. BIOS) do systemu operacyjnego. Informacje te mogą być liczbami stanowiącymi wartości różnych parametrów konfiguracyjnych, a także mogą one mieć postać procedur do wykonania w celu uzyskania określonego rezultatu (np. wyłączenia napięcia zasilającego dla określonego urządzenia), zapisanych w specjalnym języku programowania AML (ACPI Machine Language). Dzięki temu komputery o różnej konfiguracji sprzętowej mogą być obsługiwane w podobny sposób przez systemy operacyjne. Jądro Linuksa także wykorzystuje informacje dostarczane przez firmware platformy zgodnie ze specyfikacją ACPI, co umożliwia w miarę jednolitą obsługę przez nie zdecydowanej większości komputerów z procesorami z rodziny x86 (PC). Co więcej, rozwój technologiczny wydaje się zmierzać w takim kierunku, że specyfikacja ACPI będzie stosowana coraz bardziej powszechnie w różnych nowych zastosowaniach i jądro Linuksa będzie musiało nadążać za tymi zmianami. Opowiem o nich, a także (w zarysie) o tym, do czego obecnie jądro Linuksa wykorzystuje ACPI, w mojej prezentacji. Pracą nad jądrem Linuksa zajmuję się od 2005 roku (niektórzy twierdzą, że wysyłałem jakieś łatki dla jądra już w 2004, ale szczerze mówiąc nie pamiętam co to mogło być). Obecnie jestem opiekunem podsystemów oszczędzania energii (usypianie systemu i hibernacja, centralna część runtime PM, cpufreq) oraz "rdzenia" ACPI w jądrze Linuksa. Pracuję w firmie Intel, a wcześniej współpracowałem z dystrybutorem Linuksa SUSE oraz japońską firmą Renesas Electronics. Do września 2012 pracowałem na Wydziale Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego. Mam doktorat z fizyki, a jako naukowiec zajmowałem się mechaniką kwantową.
13:20 - 15:00 Przerwa obiadowa
15:00 - 16:00 Moc, aby zmienić Robert Partyka
Codzienność atakuje nas różnymi sytuacjami. Często odziera z marzeń i ideałów. Próbując podążać za wytycznymi filozofii otwartości napotykamy na trudne do pokonania przeszkody. Zbuntowani przeciw zastanemu stanowi rzeczy, często krytykujemy i wdajemy się w wielogodzinne dyskusje, które przybierają niejednokrotnie formę słownych wojen. Czy musimy się na to godzić? Czy pozostaje nam jedynie frustracja, gniew i tęskne oczekiwanie lepszego jutra? Spróbujmy zastanowić się, gdzie tkwi moc, aby zmienić świat. Wiceprezes Polskiej Grupy Użytkowników Linuksa (PLUG). Programista z wieloletnim doświadczeniem. Wieloletni aktywista środowiska wolnego i otwartego oprogramowania. Propagator wolnorynkowego podejścia do ekonomii, wolności oraz otwartości. Kibic inicjatyw promujących otwarte standardy i wolne/otwarte oprogramowanie. Prywatny przedsiębiorca, założyciel wydawnictwa BooxwooD wspierającego ideę otwartego dostępu do dóbr kultury. Miłośnik nowych technologii oraz literatury sf&f. Autor opowiadań fantasy oraz wierszy i rysunków. Typowo nietypowy wodnik.
16:10 - 17:10 Systemd z punktu widzenia sysadmina Błażej Święcicki
Ostatnio wiele dystrybucji przechodzi na systemd, powodując niemałą frustrację u swoich użytkowników. Przecież klasyczne inity działają i są proste w obsłudze, więc po co kombinować? A może jednak warto? Sprawdźmy! Podczas prelekcji postaram się opisać najważniejsze zmiany jakie wprowadza systemd, ich powody i konsekwencje. Nie zabraknie również krótkiego poradnika, jak go używać i co ciekawego można zrobić. Admin. Koder. Linuksiarz. Członek Akademickiego Stowarzyszenia Informatycznego. Zawodowo zajmuje się wszystkim od administracji serwerami, po pisanie aplikacji webowych.
17:20 - 18:20 WebGL - era 3D w przeglądarkach? Robert Partyka
Moc komputerów rośnie z dnia na dzień. Możliwości przeciętnego telefonu komórkowego przewyższają możliwości komputerów używanych w wyprawach misji Apollo. Karty graficzne potrafią generować coraz bardziej realistyczne obrazy. Kwestią czasu było więc pojawienie się możliwości wykorzystania akceleracji 3D w przeglądarkach. Standaryzację tego pomysłu przyniósł WebGL. Czy czeka nas trzeci wymiar stron internetowych? Wiceprezes Polskiej Grupy Użytkowników Linuksa (PLUG). Programista z wieloletnim doświadczeniem. Wieloletni aktywista środowiska wolnego i otwartego oprogramowania. Propagator wolnorynkowego podejścia do ekonomii, wolności oraz otwartości. Kibic inicjatyw promujących otwarte standardy i wolne/otwarte oprogramowanie. Prywatny przedsiębiorca, założyciel wydawnictwa BooxwooD wspierającego ideę otwartego dostępu do dóbr kultury. Miłośnik nowych technologii oraz literatury sf&f. Autor opowiadań fantasy oraz wierszy i rysunków. Typowo nietypowy wodnik.